ZUS PUE – Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE)

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mobilnym klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość w jednym miejscu zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, świadczeniami i płatnościami bez wychodzenia z domu.
Kto może skorzystać z platformy PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych jest przeznaczona dla wszystkich klientów ZUS. Wystarczy się zarejestrować w celu założenia osobistego konta, które umożliwia wiele udogodnień, w tym:

  • uzyskanie informacji o ubezpieczeniach,
  • wgląd do swoich danych na prywatnym koncie ZUS,
  • składanie i odbieranie dokumentów,
  • rozliczanie składek (ePłatnik),
  • kontrolowanie swoich spraw i otrzymywanie powiadomień e-mail lub SMS,
  • rezerwowanie wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Przewodnikiem po portalu jest Wirtualny Doradca, który odpowie na niejasne kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi, ZUS-em i platformy.

Jak korzystać z platformy PUE ZUS?

Po zarejestrowaniu się na portalu pue.zus.pl klient standardowo otrzymuje login oraz hasło do własnego profilu PUE. Dla osób posiadających profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany wystarczy dokonać potwierdzenia tożsamości na etapie samej rejestracji. Pozostali będą musieli uwierzytelnić dane osobiste zgłaszając się do oddziału ZUS w swojej okolicy.

 

Sprawne korzystanie z platformy, a więc wysyłanie i odbieranie dokumentów związanych z ZUS będzie możliwe za pomocą składania podpisu elektronicznego. Do tego celu należy wykorzystać bezpłatny profil zaufany ePUAP (wniosek o jego założenie znajduje się na stronie epuap.gov.pl) i potwierdzić tożsamość w jednostce ZUS przy okazji uwierzytelniania profilu PUE.

Więcej można przeczytać na https://www.zus.info.pl/zus-pue/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

E-wizyta w ZUS u doradcy ds. ulg i umorzeń

Jak skorzystać z infolinii ZUS?